Drugi raz trzymam kciuki za Flasha!

Flash Gordon approaching!

Pierwszy raz za Flasha trzymałem kciuki dawno temu, a z resztą dla przypomnienia…

Już raz udało mu się uratować wszechświat. Może i tym razem uda mu się podstępem przeniknąć do wszechświata Appla.

Znam te wszystkie augmenty za i przeciw, lecz wkurza mnie to, że technologia, dzięki której w Internecie na szeroką skalę zagościła interaktywność i multimedia, jest wycięta na iPadzie. Technologia, przy pomocy której rozwinęła się reklama w Internecie. A to właśnie pieniądzom z reklamy zawdzięczamy ten Internet, jaki znamy obecnie. A tu nie ma Flasha i już. Łatwo domyślić się, że firmie Apple Flash nie jest potrzebny do „modelu biznesowego” zamkniętego wszechświata.

Jak na razie żyć bez Flasha

A te gorzkie żale to dlatego, że lada chwila oddajemy do użytku naprawdę wielki serwis, a jego częścią jest interaktywna, wspaniała, flaszowa aplikacja, której… nie mogę testować na tablecie przez przeglądarkę www. Oczywiście przyroda nie znosi próżni. Twórcy Flasha stworzyli środowisko, za pomocą którego można tworzyć aplikacje bazujące na tych samych kodach co aplikacja na www. Sprawia to, że nie trzeba programować od podstaw aplikacji na www i na tablet. Ba, nawet niektóre telewizory wspierają to środowisko! Mulitplatformowa technologia Adobe Air jest w stanie obejść problem programowania www i aplikacji na tych samych kodach. I taką właśnie aplikację, a nie serwis www, testuję – a to wszystko dzięki uprzejmości działu mobilnego oraz Klienta, który chce taką aplikację stworzyć. :) To jednak obchodzenie problemu, dostępne dla nielicznych.

Nie jestem w stanie uwierzyć w zapewnienia, że to, co Wy wkrótce zobaczycie w pełnej krasie online na stronie Kopalnia.pl, będzie możliwe do zrealizowania w HTMLu 5 w ciągu najbliższych 2-3 lat… Tak, aby wchodząc na tego typu strony wentylator w procesorze się nie ukręcił. ;-)

I want to ride my bike
I want to ride it where I like

Argument, że Flash jest przestarzały (bo faktycznie jest, ale teraz ze wsparciem sprzętowym łapie drugi oddech), a HTML 5 to przyszłość i strony flaszowe są tylko „zabawowe” jest tak samo trafny jak to, że rower w porównaniu z samochodem jest przestarzałą technologią. A jednak, raz na jakiś czas miło przejechać się rowerem dla przyjemności.

O czym od dawna wiedział Queen :)…

Podsumowanie

Ode mnie wielki minus dla iPada – jako narzędzia do pracy – za to, że nie wpuścił na swoją platformę Flasha i musi ona wchodzić tylnymi drzwiami pod postacią aplikacji Adobe Air.

Komentarze

Pokaż regulamin komentowania

  1. Odpowiedzialność za treści komentarzy zamieszczanych na blogu ponosi wyłącznie użytkownik będący autorem komentarza.
  2. Komentujemy za pomocą wtyczki do komentarzy z Facebooka.
  3. Przez administrację bloga będą usuwane komentarze:
    1. zawierające wulgaryzmy, obrażające inne osoby lub firmy
    2. zawierające linki reklamowe lub same będące reklamą.
  4. Dziękujemy za komentarze odnośnie ewentualnych błędów gramatycznych lub ortograficznych – po ich korekcji, takie komentarze będą usunięte.
  5. I jak zwykle, regulamin może ulec zmianie.