Liczby

Zawsze w połowie każdego miesiąca w GoldenSubmarine oczekiwania spotykają się z rzeczywistością. Z księgowości przychodzi potwierdzony i ostateczny wynik firmy za ostatni miesiąc, a raporty accounckie stają się podstawą do premii. Całomiesięczne zbieranie faktur znajduje swój kres w postaci zielonego lub czerwonego pola w Excelu. I właśnie szukam aplikacji, która pomoże mi otworzyć tego typu pliki. Darek w komentarzach na blogu poradził mi, żebym zainteresował się pakietem aplikacji iWorks – odpowiednikiem pakietu Office na iPada. Ściągnąłem więc aplikację Numbers (9,99 $) i sprawdzam, czy będą to spokojne wakacje. :) No i kto z jakiej premii będzie się cieszyć.

Lubię Liczby!

http://www.youtube.com/watch?v=JYcQihnBBqQ

Podbudowany filmem i wzmocniony stwierdzeniem, że klawiatura, jest tak sprytna, że wie co wpisuję … – sprawdzam! Otwieram załącznik z maila. Jak na razie bardzo pozytywnie to wygląda. Nie ma żadnej informacji o niezaimportowaniu czegoś istotnego, a to że nie ma czcionki, to w zasadzie tylko pikuś! Plik po otwarciu trzyma się, wyniki za zeszłe miesiące pokazują się takie jakie były, dane przeliczone są poprawnie i wynik za czerwiec jest zgodny z przewidywaniami. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, zarówno co do wyniku, jak i aplikacji :).

Sprawdzam zestawienia ekanckie i o dziwo – działa zabezpieczenie pliku hasłem przed odczytem. Mogę śmiało powiedzieć, że do przeglądania i szybkiego analizowania jest to bardzo miłe w dotyku narzędzie. Wiem już kto jest ekantem miesiąca, kto półrocza i jakie premie otrzymają.

„Cięższe” biznesowe obliczenia sprawdzam na pliku zawierającym wycenę projektu. Wszystko działa. Bardzo szybko edytuje się komórki. Pierwszy raz widzę interfejs na oczy, ale nie sposób się w nim zgubić. O znajduję biznesowego buga, tak jak w Pages nie przechodzą komentarze „excelowe”. Ale akurat w przypadku arkuszy nie jest to dla mnie aż tak istotne.

Więcej danych

Zainspirowany pozytywnym pierwszym kontaktem postanawiam stworzyć swój własny arkusz. Jest to proste i przyjemne – co prawda, na co dzień nie tworzę olbrzymich zestawień, ale do analizy tabel i nieskomplikowanych matematycznych obliczeń aplikacja dobrze się nadaje. Pracuje się szybko, jest intuicyjna i jak do tej pory nie znalazłem funkcji, której by mi brakowało. A jeżeli chodzi o funkcje matematyczne, oferuje naprawdę dużo – nawet w ramach relaksu zrobiłem sobie zestawienia statystyczne. Po zapanowaniu nad klawiaturą, która przesłania dużo ekranu, ale na szczęście da się ją przesunąć tak by nie zasłaniała pól komórek i można było tworzyć formuły, uznaję, że jest to dobra aplikacja do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Można do mnie spokojnie słać zestawienia. Odesłałem zedytowany plik do accounta i dostałem odpowiedź, że wszystko w porządku, więc działa to w obie strony.

Cieszę się, że w przypadku arkuszy kalkulacyjnych nie musiałem uciekać się do pomocy Google Docs. Jedyna dziwna rzecz to to, że aplikacja chce poznać informację o moim położeniu, żeby pozwolić mi na dodanie obrazka do arkusza. :)

Podsumowanie

Lekko uprzedzony po kontakcie z Pages, jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak dobrze sprawuje się Numbers. Pliki excelowe czyta się wygodnie, pracuje się z nim sprawnie, pomimo, że mogłoby się wydawać, że bez myszki i klawiatury nie da się obsłużyć arkusza kalkulacyjnego.Co ważne, można za jego pomocą tworzyć pliki w formacie xls, które nie rozsypują się w Excelu. Zdecydowanie nadaje się do pracy, ale muszę dodać gwiazdkę, że pliki, które testowałem według mojej żony „nie znalazłyby uznania w oczach kontrolerów finansowych”. A ona wie co mówi. :)

Komentarze

Pokaż regulamin komentowania

  1. Odpowiedzialność za treści komentarzy zamieszczanych na blogu ponosi wyłącznie użytkownik będący autorem komentarza.
  2. Komentujemy za pomocą wtyczki do komentarzy z Facebooka.
  3. Przez administrację bloga będą usuwane komentarze:
    1. zawierające wulgaryzmy, obrażające inne osoby lub firmy
    2. zawierające linki reklamowe lub same będące reklamą.
  4. Dziękujemy za komentarze odnośnie ewentualnych błędów gramatycznych lub ortograficznych – po ich korekcji, takie komentarze będą usunięte.
  5. I jak zwykle, regulamin może ulec zmianie.