Nasza nowa strona

Wakacje, to w agencji jedyny okres, kiedy można pomyśleć o sobie. Klienci na wakacjach, więc jest więcej czasu na prace nad własnymi rzeczami. Teraz przygotowujemy naszą nową stronę www. Przez 4 lata życia obecnego serwisu zaszły, i u nas i w interactive, olbrzymie zmiany. Robimy duże, fajne rzeczy i chcemy o tym opowiadać na nowej stronie, a przez jej formę pokazać nasze rozumienie nowych czasów.

Nowe interaktywne czasy

Charakterystyczne dla nich są dwa zjawiska.

 1. Ludzie szukają zagregowanej informacji. Wydaje się, że nikt nie czyta już tekstu dłuższego niż paragraf. Dlatego tak popularna stała się forma infografik, za pomocą których można zobaczyć pełny obraz zagadnienia. Jeżeli chodzi o infografiki śmiem twierdzić, że jesteśmy z nimi, w interactivie, kojarzeni dzięki www.360interactive.pl. Drugi popularny agregator, tym razem z naciskiem na emocje, to wideo. Gdy przeanalizuje się większe kampanie, prawie zawsze jest w nich wideo.
 2. Świat staje się mobilny. To, bywa, rodzi problemy dla „dinozaurów” epoki www. Trzeba ludziom na smartfonach  i tabletach zapewnić dostęp do treści, tej która znajduje się obecnie na www. Kłopoty pojawiają się dlatego, że na smatfonach i tabletach do dyspozycji jest jedynie mały ekran – w porównaniu z monitorami. Dodatkowo ekranem można obracać i  zmieniać proporcje wyświetlania. Nie wspominając o najróżniejszych rozdzielczościach. Projektowanie do interactivu staje się trudniejsze. Na razie obchodzi się ten problem dostosowując www pod każdy typ urządzeń lub robiąc dedykowaną aplikację. A gdyby tak pomyśleć inaczej?

Responsive web design

Nie piszę nic więcej – biorę wczorajszą infografikę z 360interactive.pl.

Prawda, że lepiej wszystko wchodzi do głowy niż gdybym napisał na ten temat stronę A4? :-)

Benchmark

Sprawdzam, jak inne agencje radzą sobie ze smartfonami i tabletami. I nie jest źle. Na 8 firm, które rozważam jako realną konkurencję, wszystkie za wyjątkiem jednej, poprawnie prezentują się na urządzeniach mobilnych. Strony są w większości uproszczone, ale podstawowe dane i informacje o firmie udaje się odnaleźć.

Nasza nowa strona będzie zgodna z nurtem projektowania responsive web design. Dzięki temu, niezależnie od tego z jakim urządzeniem człowiek do nas przyjdzie, dostanie te same informacje. Od dwóch tygodni testujemy, jak działa to w praktyce. Już na etapie projektowania widać, że to podejście wymaga zarzucenia starego myślenia o „stałym” wymiarze „lejałtu”. Wszystko musi pływać i skalować się. Nie zazdroszczę teraz pracy architektom informacji i artom.

Podsumowanie

Trend w projektowaniu layoutów responsive web design jest rozwiązaniem problemów z nagromadzeniem różnego rodzaju urządzeń, ekranów i rozdzielczości.

Komentarze

Pokaż regulamin komentowania

 1. Odpowiedzialność za treści komentarzy zamieszczanych na blogu ponosi wyłącznie użytkownik będący autorem komentarza.
 2. Komentujemy za pomocą wtyczki do komentarzy z Facebooka.
 3. Przez administrację bloga będą usuwane komentarze:
  1. zawierające wulgaryzmy, obrażające inne osoby lub firmy
  2. zawierające linki reklamowe lub same będące reklamą.
 4. Dziękujemy za komentarze odnośnie ewentualnych błędów gramatycznych lub ortograficznych – po ich korekcji, takie komentarze będą usunięte.
 5. I jak zwykle, regulamin może ulec zmianie.