Prasówka

Zostałem poproszony o analizę dostępnych na rynku gazet codziennych i magazynów. Z radością pomyślałem, że zobaczę, co się dzieje w temacie mobilności u wydawców. W ramach projektu mobilizacja.eu pracuję na iPadzie 2 – w konfiguracji takiej jak parlamentarzyści. Mój tablet ma fizyczną klawiaturę, która wymusza pracę tabletu w pozycji horyzontalnej. Testuje 12 gazet, 5 dzienników i 7 magazynów – w dniach 19 – 30 lipca.

Brak paragonu lub jest on pustym stringiem

Widać, że rynek prasy na tabletach dopiero się rozwija. Praktycznie żadna aplikacja nie pozwala na personalizowanie np. możliwości czytania. Opcje są ubogie. Dodatkowo pojawiają się błędy w samych aplikacjach. W zestawieniu nie ma Wyborczej, ponieważ od tygodnia próbuje ją ściągnąć i od tygodnia mam dziwne błędy. Nie będę opisywał tych przejść dokładnie, w każdym razie na moim iPadzie się „nie da”. Inne aplikacje czasami odmawiają współpracy, ale trzeba przyznać, że jak na tydzień intensywnego użytkowania, zdarza się to dość rzadko.

Część aplikacji po pobraniu z AppStore integruje się z kioskiem. Jak dla mnie jest to słuszna droga, bo w jednym miejscu mam to co czytam. Pozostałe dodają się jako aplikacje. Za to wszystkie chcą wysyłać do mnie powiadomienia. Po pobraniu i uruchomieniu okazuje się, że zdecydowana większość gazet prezentuje się w postaci kopi gazety drukowanej. Na 11 gazet, które testowałem, tylko Dziennik Gazeta Prawna ma opcję wydruku i kopiowania treści.

Dziennik

Myślałem, że liderem będzie któryś z miesięczników, gdyż mają najwięcej czasu na przygotowanie materiału pod tablet. Jednak ku mojemu zdziwieniu okazało się, że najbardziej tabletowy jest dziennik Puls Biznesu+. Zarówno, jeżeli chodzi o możliwości aplikacji, jak i o sposób dostosowania treści do tabletu.

Puls Biznesu+

Aplikacja:

Nie instaluje się jako samodzielna aplikacja. Dodaje się do kiosku, a to dla mnie na plus. Ale są minusy. PB+ wymusza oglądanie pierwszego ekranu w pionie, choć mam tablet zamocowany w klawiaturze w poziomie. Co lepsze, raz na jakiś czas, w czasie zakupów ekran obraca się o 90 stopni. Trzeba mieć cierpliwość, żeby przejść przez ten etap. Nie wiem, bo nikt mi tego nie wyjaśnia po co, ale mogę założyć konto.

 Treści:

Treści są dostosowane do tabletu, graficznie skomponowane, bardzo dobrze się je czyta. Artykuły są wzbogacone o drobne animacje i interakcje.  Nawigowanie po gazecie jest proste i przyjemne, strzałki mówią gdzie jest rozwinięcie treści. Wybrane treści są aktualizowane na bieżąco np. notowania. Można tworzyć zakładki i dodawać artykuły do ulubionych. Ciekawe artykuły można polecać na FB, Twitterze oraz wysłać link czy maila, ale tylko w postaci tytułu.

PB+ ma najlepszy spis treści w zestawieniu, w postaci czytelnej zajawki tytułu z obrazkiem. Nawigacja została wzbogacona o suwak do szybkiego przewijania z podglądem gdzie się jest. Można też gazetę zobaczyć w „całości” za pomocą odjazdu i prezentacji artykułów w oddaleniu. Minus to brak możliwości wydruku i brak wyszukiwarki.

Reklama:

Interaktywne reklamy dostosowane do możliwości, jakie daje iPad.

Trzeba docenić dużą pracę wykonywaną w przygotowanie każdego numeru, szczególnie, że jest to dziennik.

Również warto parę dobrych słów powiedzieć pod adresem gazet: Rzeczpospolita, Parkiet i Dziennik Gazeta Prawna. Co prawda są to kopie wydań drukowanych, ale korzysta się z nich się całkiem przyjemnie. Posiadają wyszukiwarki, możliwość tworzenia zakładek i intuicyjne spisy treści. Dziennik Gazeta Prawna, jako jedyny w zestawieniu, po kliknięciu otwiera artykuł w formacie „tekstowym”. Dla mnie nie jest to przydatne, ponieważ gorzej się to czyta. DGP też jako jedyny pozwala na skopiowanie treści, czy wysłanie jej mailem.

Magazyny

W przypadku magazynów mam dwóch liderów na plus: Newsweek PL i Forbes Polska z minimalnym wskazaniem na Forbsa, za więcej multimediów. Z tego co widzę obie gazety korzystają z tej samej aplikacji. Jednak nadal uważam, że Puls Biznesu+ jest lepiej dopracowany.

Forbes Polska

Aplikacja:

Samodzielna aplikacja, nie integruje się z kioskiem. Czytelny ekran zakupu, z jasnym podziałem na wydania i na obszar reklamowy. Niestety nieczytelne jest zaznaczanie gazet już kupionych. Przy zakupionym numerze mam cały czas przycisk, że mogę go kupić, pomimo, iż jest już w zakładce biblioteka. Menu nawigacyjne zawiera suwak z miniaturkami, a pod nim podział na działy. Ale spis treści jest nieczytelny. Aplikacja ma moduł z aktualnościami niezintegrowany z konkretnym wydaniem.

Treść:

Treść dostosowana do tabletu. Jednak czasami pojawia się uciążliwe „przewijanie” treści w „przewijanym” artykule i ciężko nad tym zapanować. Artykuły są wzbogacone o interakcje i multimedia. Lektor czyta wybrane artykuły . Minusy: nie ma opcji wydruku, zakładek, dzielenia się i brak wyszukiwarki.

Reklama:

W Forbes Polska nie znalazłem reklam.

Godny uwagi na tablecie jest również Przekrój, który oprócz wersji tabletowej ma „kopię” wersji drukowanej.

Jest też lider na minus:

Tygodnik Wprost

Aplikacja:

Ekran początkowy – mam problem z rozróżnieniem zakupionej treści od niezakupionej. Nawigacja jest słabo rozwiązana np. menu z prenumeratą ucieka poza ekran w czasie przewijania. Aplikacja nie ma żadnych opcji konfiguracyjnych. W trakcie czytania z lewej strony cały czas widoczne jest menu nawigacyjne, co przeszkadza w odbiorze treści. W menu są strzałki do przechodzenia pomiędzy stronami :) Brak jest spisu treści na dole, wywołuje go dopiero kliknięcie w menu. Pojawia się  w formie suwaka z podglądem stron, a pod tym zakładki z dziwnymi nazwami.

Treść:

Kopia papierowej gazety jest prezentowana po dwie strony na ekranie, przez co nie da się ich czytać bez powiększenia.  A samo powiększanie u mnie straszenie zamula całą aplikację. Brakuje wyszukiwarki, możliwości wydruku, dzielenia się treścią. Na plus są zakładki ułatwiające nawigację po treści.

Komentarze

Pokaż regulamin komentowania

  1. Odpowiedzialność za treści komentarzy zamieszczanych na blogu ponosi wyłącznie użytkownik będący autorem komentarza.
  2. Komentujemy za pomocą wtyczki do komentarzy z Facebooka.
  3. Przez administrację bloga będą usuwane komentarze:
    1. zawierające wulgaryzmy, obrażające inne osoby lub firmy
    2. zawierające linki reklamowe lub same będące reklamą.
  4. Dziękujemy za komentarze odnośnie ewentualnych błędów gramatycznych lub ortograficznych – po ich korekcji, takie komentarze będą usunięte.
  5. I jak zwykle, regulamin może ulec zmianie.